Dziś ostatni dzień sierpnia – symboliczny koniec wakacji. Czas zapomnieć o słonecznych uciechach i wrócić do szkolnej ławy lub innych mniej czy bardziej lubianych zajęć. Nie warto jednak wpadać w jesienną deprechę, bo wydawcy również zabierają się do roboty i zaserwują nam w tym miesiącu sporą dawkę dobroci. Oto subiektywny przegląd książek, po które warto sięgnąć w nadchodzącym miesiącu:

 

small_MABANCKOU__Papryczka_-_ok_adka_PLATON

Alain Mabanckou, Papryczka, przeł. Jacek Giszczak, Karakter.

Alain Mabanckou to jeden z naszych ulubionych autorów. Jego powieści dają wielkiego energetycznego kopa, są barwne, inteligentne i błyskotliwe. Papryczka opowiada historię wychowanego w kongijskim sierocińcu chłopca o imieniu długim na kilometr, który pewnego dnia ucieka i zaczyna poznawać uliczne życie Pointe-Noire. Chociaż miałyśmy okazję przeczytać tę książkę w oryginale, jesteśmy bardzo ciekawe polskiego tłumaczenia. Zresztą Mabanckou nigdy nie mamy dość!

 

 

sss1469989232_aq0Y5EMWlnCs

Virginie Despentes, Vernon Subutex 2, przeł. Jacek Giszczak, Wydawnictwo Otwarte.

Vernon Subutex to jedna z lepszych powieści na temat współczesnej Francji. Zamiast mdławej papki o douce France, jakich wiele w księgarniach, Despentes serwuje nam opowieść o paryżanach z krwi i kości: wrednych, zapatrzonych w siebie, zagubionych w otaczającej ich rzeczywistości. Pretekstem do przyjrzenia się francuskiemu społeczeństwu jest tytułowy Vernon – czterdziestolatek, który z dnia na dzień traci dach nad głową i rozpoczyna wędrówkę po mieszkaniach dawnych kumpli. Despentes przygląda się im wszystkim wnikliwie, ale i z poczuciem humoru, nie wahając się wytknąć im ich najgorszych przywar. Pierwsza część trylogii bardzo nam się podobała – datę polskiej premiery drugiego tomu wpisałyśmy do kalendarzy już kilka tygodni temu!

 

small_SPRINGER__Miasto_Archipelag___ok_adka_96_dpi

Filip Springer, Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast, Karakter.

Filipa Springera z pewnością nie musimy Wam przedstawiać – Zaczyn, Wanna z kolumnadą czy wydana ostatnio Księga zachwytów to tytuły cieszące się ogromnym zainteresowaniem. Tym razem jeden z najchętniej czytanych polskich reporterów wybrał się w podróż po miastach, które w 1999 roku przestały być stolicami województw. Spacerując ulicami, odwiedzając lokalne kawiarnie i sklepy, zagadując mieszkańców, Springer próbował znaleźć odpowiedź na pytanie: jak żyje się dziś w mniejszych polskich miastach? Zacieramy ręce w oczekiwaniu na premierę – nareszcie będziemy mogły poczytać o Polsce widzianej z perspektywy innej niż warszawska! Czytaj więcej

 

small_GOLE__Muzu_manie_w_Europie_WEB

Nilüfer Göle, Muzułmanie w Europie. Dzisiejsze kontrowersje wokół islamu, przeł. Maryna Ochab, Karakter.

Kolejna po Co to jest islam? Tahara Ben Jellouna publikacja Karakteru dotycząca jednej z największych religii świata. Nilüfer Göle, socjolożka, z pochodzenia Turczynka, podjęła się trudnego zadania, jakim jest opisanie różnorodności społeczności muzułmańskich w Europie. W swojej książce, będącej efektem przeprowadzonych w latach 2009-2013 w dwudziestu jeden europejskich miastach badań, przedstawia tło konfliktów wywołanych przez obecność wyznawców Allaha, cytuje argumenty uczestników sporu i przede wszystkim: stwarza przestrzeń, w której możliwa jest wymiana zdań między tymi, którzy na co dzień stoją po przeciwnych stronach barykady. Z niecierpliwością czekamy na premierę – lektura książki Nilüfer Göle będzie miłą odmianą od toczonych w Polsce dyskusji na temat islamu, zwykle okropnie żenujących.

 

Bokowski_2016_O_PISANIU

Charles Bukowski, O pisaniu, przeł. Marek Fedyszak, Noir sur Blanc.

O Charlesie Bukowskim słyszał już chyba każdy. Dla jednych jego twórczość to pijacki bełkot, inni zachwycają się autentycznością i dosadnością prozy, która tnie jak skalpel ­– do kości. O pisaniu to prawdziwa gratka dla miłośników tego – jak sam zwykł o sobie mówić – starego świntucha: zbiór listów, które wysyłał jako pisarz, przyjaciel, obserwator rzeczywistości. My już wiemy, że to będzie mocne przeżycie. 16 września tylko dopełnimy formalności i pobiegniemy to księgarni, by raz jeszcze spotkać się z Hankiem.

 

Bukowski_okladka_1-strona-200x313

Charles Bukowski, Śmieję się z bogami, przeł. Krzysztof Filip Rudolf, Wydawnictwo w Podwórku.

We wrześniu wydawcy wyjątkowo rozpieszczają fanów Bukowskiego. Śmieję się z bogami to zapis rozmowy, jaką przeprowadziła z nim Fernanda Pivano. To niepowtarzalna okazja, by poznać Hanka od innej strony – nie poprzez jego własną twórczość. Ciekawi nas, jaki obraz Bukowskiego wyłoni się z tej książki, zwłaszcza, że nie brakuje w niej też osobistych spostrzeżeń Pivano. „Jedno jest pewne: po lekturze jego książek wszystko wygląda inaczej” – pisze. Idziemy o zakład, że spotkanie z takim człowiekiem może wiele rzeczy wywrócić do góry nogami. Czytaj więcej

 

 

 

Komentarze (1) + Dodaj komentarz

  1. Bardzo, bardzo czekam na „Miasto Archipelag”! 🙂 Pozdrawiam i witam po książkowej stronie internetu 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.