Grudzień to taki miesiąc, w którym – z rozmaitych powodów – ludzie obdarowują się prezentami. Jeśli macie w swoim otoczeniu mola książkowego i chcielibyście dać mu coś miłego z okazji mikołajek, końca roku lub po prostu na pocieszenie, bo za oknem zimno i brzydko, oto kilka pomysłów, co można kupić zamiast książki (jak powszechnie wiadomo, prawdziwego mola trudno książką zadowolić, bo zwykle albo już ją ma, albo czytał, albo czegoś nie lubi i wybrzydza). A my na przykład z poniższej listy chciałybyśmy dostać mniej więcej wszystko.  

 

1. Mól książkowy najchętniej zamieszkałby w bibliotece, a ściany wyłożył stronami z ulubionej powieści. Trochę nierealne marzenie, co? Realne jest za to urządzenie sobie przytulnego, literackiego gniazdka we własnym mieszkaniu. Co powiecie na książkowe grafiki? My skakałybyśmy z radości, gdyby ktoś podarował nam serię Tu się czyta albo któryś z plakatów Przemka Dębowskiego (tak, dobrze kojarzycie – to ten superutalentowany gość od okładek!).

2. Mamy słabość do oryginalnych, przykuwających wzrok koszulek. Sklepy internetowe obfitują w cudowności w sam raz dla miłośników literatury: na szczególną uwagę zasługują cuda od Dead Can Talk (Poe, Bukowski, de Beauvoir – wszystko, czego dusza zapragnie!), literackie klasyki od Kurdemol, smakołyki ze Sklepu z cytatami i ta urocza ze sklepu Runo!

3. Do prezentu, niezależnie od okazji, zawsze warto dołączyć liścik, a najlepiej literacką pocztówkę. Do naszych ulubionych zaliczamy serię od Wydawnictwa Karakter, kartki z cytatami przywożone z podróży wszelakich i starą, wytartą pocztówkę ze zdjęciem Samuela Becketta (ta w jakiś dziwny sposób znalazła się pod naszymi stopami, kiedy stałyśmy w kolejce do Centre Pompidou i od tego czasu jest czczona i wielbiona – jeśli jeszcze tego nie wiecie: Niespodziegadki uwielbiają Becketta, a 1/2 Niespodziegadek ma na jego punkcie totalnego świra).

4. Zakładki do książek to dla nas trudny temat, bo zwykle używamy pocztówek, starych biletów do kina albo ulotek z muzeów (ostatnimi czasy również biletów berlińskiej komunikacji miejskiej). Jednak byłyśmy głęboko poruszone, gdy ostatnio dostałyśmy piękną, własnoręcznie zrobioną drewnianą zakładkę z naszym samolocikiem i napisem Niespodziegadki. Zachęcamy: jeśli macie chwilę czasu, zróbcie coś takiego dla Waszego mola książkowego. Coś małego, osobistego i od serca.

prezenty2

5. Nie trzeba nas specjalnie dobrze znać, żeby wiedzieć, że mamy hopla na punkcie toreb-szmatek. Lekkie, pojemne i przede wszystkim: idealne dla mola książkowego! Nasze faworytki to NIEŚĆ TREŚĆ od Karakteru (czego ta torba nie przeżyła!) i A kto tłumaczył? od Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury (można się trochę posnobować, wkładając czytaną i uwielbianą książkę do przezroczystej kieszonki). Chętnie przyjęłybyśmy jeszcze albo . Marzy nam się również Juliusz Słowacki (kto by się spodziewał!).

6. Iljas Churi powiedział nam kiedyś, że dobra literatura nie żywi, tylko zabija i od tej pory staramy się karmić czymś więcej niż słowami. Spójrzmy prawdzie w oczy: czasem trzeba też coś jeść i pić. Najprzyjemniej robić to, używając takich naczyń oraz takich, takich lub  takich kubków. Smacznego!

7. Mól książkowy czytając, lubi sobie coś notować. A to cytat warty zapamiętania, a to jakąś cenną myśl, która zaraz ucieknie. Żeby nie kreślić po marginesach, warto mieć w zanadrzu notes, najlepiej oczywiście literacki, na przykład taki albo taki!

8. Na koniec zostawiłyśmy sobie małe, cieszące oko drobiazgi. Przypinka z chwytliwym hasłem, jak te lub te, które można kupić od Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury (na przykład: „Szekspir nie pisał po polsku”!), pozwoli molowi książkowemu wyrażać siebie nawet idąc ulicą. Świetne są też takie dyskretne, lecz mocne w przekazie naklejki. Nasza faworytka? Oczywiście Susan Sontag!

 

PS. Nie jest to post sponsorowany. Niestety!

Komentarze (1) + Dodaj komentarz

  1. Kurdemol pisze:

    Na sponsorowanie jeszcze nas nie stać, ale chetnie zrobimy Wam prezent w postaci koszulki. Prosimy o melja: kontakt@kurdemol.pl. Pozdrawiamy i wesołych Świąt.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.