Depresyjny luty wreszcie dobiegł końca. Zaczynamy powoli odmarzać i odkrywać w sobie pokłady nowej energii, więc mamy nadzieję, że wystarczy nam siły, by zmierzyć się z górami książek, które czekają na przeczytanie. W marcu lista wydłuży się o kolejne tytuły. Oto, na co będziemy miały chrapkę w najbliższym czasie:

 

Josef Škvorecký, Przypadki inżyniera ludzkich dusz, przeł. Andrzej Jagodziński, Dowody na Istnienie.

Bardzo ubolewamy, że ostatnio wydaje się niewiele interesujących powieści (jeśli coś przegapiłyśmy, dajcie znać w komentarzach). Całe szczęście, Dowody na Istnienie nie zawodzą – w serii Stehlík ukazały się Przypadki inżyniera ludzkich dusz, do niedawna biały kruk! Jak twierdzi Mariusz Szczygieł, to książka, która mówi o tym, “że głupio jest wszędzie”. Tego nie chcemy przegapić.

 

 

Wolfgang Bauer, Boko Haram i terror w sercu Afryki, przeł. Elżbieta Kalinowska, Czarne.

Reporter Wolfgang Bauer dociera do dziewcząt, którym udało się przeżyć po tym, jak zostały uprowadzone przez członków organizacji terrorystycznej Boko Haram. Terror, Państwo Islamskie, uprowadzone kobiety – brzmi jak przepis na bestseller. My jednak czujemy, że skoro to reportaż wydany przez Czarne, można spodziewać się znacznie więcej niż szukania sensacji i prób zszokowania czytelnika. Będzie mocno, będzie zaskakująco i będzie z klasą. Z niecierpliwością wyczekujemy premiery.

 

 

Aleksandra Szyłło, Godzina wychowawcza, Czarne.

Pamiętacie szkolne czasy? Wspominacie je z rozrzewnieniem, czy raczej cieszycie się, że macie to już za sobą? Edukacja w Polsce od dawna była gorącym tematem, a teraz, w obliczu nadchodzących zmian, dyskusje stają się jeszcze bardziej ożywione. Aleksandra Szyłło rozmawia ze specjalistami w tej dziedzinie i wspólnie zastanawiają się, po co nam szkoła, jaka jest ona w obecnej postaci i co można by zmienić na lepsze. Nie odmówimy sobie tej książki, zwłaszcza, że nasz stosunek do polskiej edukacji daleki jest od obojętnego!

 

 

Hélène Thiollet (red.), Migranci, migracje, przeł. Małgorzata Szczurek, Karakter.

Wszyscy jesteśmy migrantami. Zdaje się jednak, że ostatnio trochę o tym zapomnieliśmy i w migracji zaczęliśmy widzieć zagrożenie, a w migrantach – wrogów. Jak to w końcu jest z tą odwieczną wędrówką ludów – czy taki diabeł straszny, jak jak go malują? Do księgarń trafiła właśnie nowa książka Karakteru: zbiór kilkudziesięciu tekstów, w których badaczki i badacze z różnych dziedzin (socjologii, antropologii, prawa, ekonomii) odpowiadają na najważniejsze pytania dotyczące zjawiska migracji. Jeśli macie dość sensacyjnych doniesień z pierwszych stron gazet i chcecie poznać fakty, koniecznie dopiszcie ten tytuł na listę marcowych lektur!

 

 

Christopher Hitchens, Listy do młodego kontestatora, przeł. Dariusz Żukowski, Karakter.

Słynna publikacja kontrowersyjnego intelektualisty. Tak tę książkę reklamuje wydawca. O ile słowo „słynny” zwykle nie wzbudza naszego entuzjazmu, tak do kontrowersyjnych intelektualistów mamy słabość, a Hitchens, co tu dużo mówić, to jest dopiero gość. Bóg nie jest wielki. Religia jest źródłem zła na świecie. Matka Teresa wcale nie była święta. Trzeba mieć tupet, żeby głosić takie rzeczy. (I trzeba mieć tupet, żeby je wydawać!). Od kogo uczyć się sztuki kontestacji, jeśli nie od autora tych prowokacyjnych stwierdzeń? Kurs dla młodych buntowników w księgarniach pod koniec marca!

 

 

Krystyna Naszkowska, Wygnani do raju. Szwedzki azyl, Agora.

Mamy ostatnio szwedzką fazę, co oznacza, że nałogowo czytamy Zarembę Bielawskiego. Kiedy dowiedziałyśmy się, że na 8 marca zaplanowano premierę kolejnego reportażu dotyczącego fascynującej Północy, aż podskoczyłyśmy z radości! Bohaterami będą tym razem polscy emigranci, którzy do Szwecji trafili z powodu antysemickiej nagonki w 1968 roku. Wśród nich nasz ulubiony ostatnio reporter, czyli Maciej Zaremba Bielawski. Uff, czyli to jeszcze nie koniec szwedzkiej podróży! Więcej tutaj

 

 

 

Natalia Kołaczek, I cóż, że o Szwecji, Czwarta Strona.

Kolejna dobra wiadomość dla miłośników Skandynawii: w połowie miesiąca do księgarń trafi jeszcze jedna książka, która może Was zainteresować! Jak zapowiada wydawca, autorka rozprawi się z mitami i spróbuje przedstawić Szwedów takimi, jakimi są – bez ubarwiania i etykietek. Nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy nie chciały dowiedzieć się, czym jest syndrom Bullerbyn i jak to w końcu było z tym królewskim zakazem używania wanien!

 

 

 

Jacky Fleming, Kłopot z kobietami, przeł. Maria Makuch, Znak.

Dowodów na to, że niektórzy mają poważny kłopot z kobietami, daleko szukać nie trzeba – w zeszłym tygodniu media obiegło nagranie, na którym wąsaty pan w czerwonej muszce bez cienia zażenowania stwierdza, że panie są „les intelidżent” niż panowie, w związku z czym nie zasługują na równe wynagrodzenie. Zanim radośnie przyklaśniecie jego wypowiedzi, rzucając w międzyczasie żarcik o wnoszeniu lodówki na ósme piętro, weźcie do ręki książkę Jacky Fleming i zobaczcie (to zbiór grafik!), jakie teorie na temat kobiet głoszono w przeszłości – być może te, które dziś powtarzacie, wkrótce będą brzmieć równie absurdalnie.

 

 

Agnieszka Nabrdalik, Dzisiaj rozmawiamy o Pani, Wydawnictwo Literackie.

W jednym z wywiadów Wiesław Myśliwski opowiadał, że w młodości lubił grywać w karty. Żona złościła się na niego, że gra na pieniądze, więc żeby ją udobruchać, wygraną przeznaczał na prezenty dla niej. Dzięki książce od Wydawnictwa Literackiego być może poznamy tę historię widzianą z drugiej strony, bo jedną z rozmówczyń Agnieszki Nabrdalik jest właśnie Wacława Myśliwska! To wywiad, którego na pewno nie chcemy przegapić. Równie mocno interesuje nas rozmowa z Alicją Kapuścińską. Co za genialny pomysł – zamiast ze sławnymi panami, pogawędzić z wybrankami ich serc!

 

 

 

Agata Napiórska (red.), Jak oni pracują? Rozmowy z polskimi twórcami, WAB.

Marzec upłynie pod znakiem wywiadów. Tym razem rozmowy będą dotyczyły sposobu pracy znanych polskich twórców (wśród przepytanych na pewno znajdziecie choć jedną osobę, której rytm dnia Was zainteresuje). Ciekawe jesteśmy, który z rozmówców Agaty Napiórskiej pracuje tak, jak my – w totalnym chaosie!

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.