Zapraszamy na pierwszą wakacyjną podróż literacką z Niespodziegadkami! Naszą wspólną przygodę rozpoczniemy od tygodnia haitańskiego – podobno nigdzie nie ma tylu utalentowanych pisarzy co na Karaibach! Poznajcie Haitańczyka, który totalnie zawrócił nam w głowie: przed Państwem Lyonel Trouillot!

 

Imię i nazwisko: Lyonel Trouillot

Kraj: Haiti

Język: francuski, kreolski haitański

Specjalność: Mały Format

Supermoc: Wielki Mistrz Spojlera, Oczy, Które Widzą Wszystko

Ukryta broń: Potężny Głos Spod Ziemi

Sekretny trik: palenie nieodpalonych papierosów

Żywioł: trzęsienie ziemi

 

Podobno gdy Lyonel Trouillot wchodzi do baru, wszystkie rozmowy milkną. Ludzie wiedzą, że będą słuchani i obserwowani, a potem któryś bohater nowej powieści przemówi ich skrzekliwym głosem lub będzie miał ich wspomnienia z dzieciństwa. Na początku myślałyśmy, że to trochę podkoloryzowana opowieść, lecz gdy stanęłyśmy z nim oko w oko, zrozumiałyśmy, że to prawda. Nigdy wcześniej nie widziałyśmy, żeby ktoś tak patrzył na świat. Jego spojrzenie jest tak uważne, że można odnieść wrażenie, iż skanuje rzeczywistość, rejestruje każdy detal. I taka właśnie jest jego proza: w stu procentach skupiona na innych, społecznie zaangażowana, oddająca głos tym, którzy na co dzień są go pozbawieni. Zero lansu, zero pogoni za sławą. Wystarczy mu nabita fajka lub, od biedy, nieodpalony papieros, którego trzyma w ustach podczas spotkań autorskich.

Trouillot jest lustrem: odbija największe piękno i najgłębszą brzydotę. Choć jego książki są maleńkie, nie liczą nawet dwustu stron, niosą ogromny ładunek emocjonalny.

Co wcale nie oznacza, że serwuje nam się łzawe historyjki o budzących litość ofiarach. Jego postaci to ludzie z krwi i kości, dla wolności gotowe poświęcić i ryzykować bardzo wiele. Proza Trouillot jest mocno skondensowana, niepokojąca i szorstka, zupełnie jak jego nieziemski, chropowaty głos, który brzmi, jakby wydobywał się gdzieś spod trzęsącej się ziemi.

Zresztą, jeśli pisarz na samym początku zdradza zakończenie powieści, a ty nadal nie możesz się oderwać, wiedz, że to pisarz wybitny.

 

 

Chcesz lepiej poznać Lyonela Trouillot?

– Sięgnij po jego książki! W Polsce dotychczas ukazały się Dzieci bohaterów i Niedziela, 4 stycznia.

– Przeczytaj wywiad przeprowadzony przez Piotra Kieżuna dla Kultury Liberalnej i rozmowę z Jakubem Szymczakiem dla Res Publiki Nowej. Zerknij też do WO i sprawdź, co Trouillot powiedział Aleksandrze Lipczak.

– Posłuchaj audycji Spotkania po zmroku w Polskim Radiu.

– Weź udział w naszych kolejnych haitańskich wyprawach zaplanowanych na ten tydzień!

 

 

 

Post jest częścią letniego cyklu literackich podróży NIESPOwakacje.

 

 

Komentarze (2) + Dodaj komentarz

  1. Wow! Aż przyklaskuję! Super pomysł na cykl i przede wszystkim świetna forma! Nie znam pisarza, przyznaję bez bicia, ale po przeczytaniu tych kilku zwięzłych, ale silnych słów, po wyjawieniu sekretnego triku i żywiołu, usłyszeniu uszami wyobraźni głosu tego pana… Kupuję go całkowicie. Gratulacje! 😉

  2. Pożeracz pisze:

    Świetny pomysł i równie dobre wykonanie. Sam staram się eksplorować literacko różne geograficzne zakątki, więc Wasz cykl na pewno mi się przyda.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.