Sprawa Meursaulta Kamela Daouda to pierwsza książka, o jakiej kiedykolwiek napisałyśmy na Niespodziegadkach. To była nasza książka dekady (i nadal jest!). Teraz, rok później, przedstawiamy wam jej autora:

 

Imię i nazwisko: Kamel Daoud

Kraj: Algieria

Język: francuski

Specjalność: Książka Dekady

Supermoc: Żelazny Uścisk na Twoim Gardle

Ukryta broń: intertekstualne harce

Sekretny trik: język, który wyzwala

Żywioł: stygnąca lawa

 

Wszyscy nasi przewodnicy to fascynujący ludzie, jednak podróż, jaką odbył Kamel Daoud, należy do najtrudniejszych i najbardziej pouczających.

Francuskiego nauczył się sam (w jego rodzinnym domu mówiono po arabsku), rozszyfrowując znaczki zapisane w książkach – zaczął w wieku 9 lat. Jest pierwszą osobą w rodzinie, która opanowała sztukę czytania i pisania.

A skoro już przy pisaniu jesteśmy: nic nie zapowiadało, że będzie tworzył tak znakomitą prozę, bo we wczesnej młodości bardziej pociągała go matematyka niż literatura. A najbardziej pociągała go religia: do osiemnastego roku życia deklarował się jako islamista (!). Co sprawiło, że porzucił myśl o nawracaniu niewiernych i zamiast kałasznikowa wybrał pióro? To coś, a raczej ktoś, to Albert Camus, dzięki któremu zrozumiał, że “ludzie, którzy wywodzą się z wyjaśnionego świata, kończą, popełniając absurd. Na przykład zabijają w imię komunizmu, faszyzmu, islamizmu. Za to ludzie, którzy wychodzą od absurdu, kreują sens. Piszą książki, tworzą sztukę, pomagają, uczestniczą, budują. To absurd prowadzi do sensu. Natomiast zdefiniowany sens prowadzi do absurdu” (tutaj). Obecnie Daoud nie jest już praktykującym muzułmaninem, a ideologicznie najbliżej mu do buddyzmu.

Jeśli ktoś jeszcze wątpi, że literatura może zmieniać świat, historia Daouda jest tego znakomitym dowodem. Bo on też tworzy taką prozę, która wiele zmienia. Mocną, chwytającą za gardło, ale też taką, która wyzwala i oczyszcza.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o Kamelu Daoudzie?

  • Przeczytaj najlepszą książkę dekady, czyli genialną Sprawę Meursaulta w doskonałym tłumaczeniu Małgorzaty Szczurek! Tutaj do posłuchania fragmenty w interpretacji Marcina Przybylskiego.
  • Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, co do powiedzenia o książce mają autor i tłumaczka.
  • O literaturze, wolności i rosnących w siłę fundamentalizmach Daoud opowiada także w wywiadach, które przeczytasz tutaj i tutaj.
  • Możesz też posłuchać rozmowy, którą z Kamelem Daoudem przeprowadził Michał Nogaś.

 

Post jest częścią letniego cyklu literackich podróży NIESPOwakacje.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.