W marcu jak w garncu – także na liście lektur. Czego tu nie ma! Wywiad, reportaż, esej, publicystyka, sztuka teatralna, powieść, a nawet literatura dziecięca – dla każdego coś miłego. Mnogość propozycji może przerazić, ale spróbujcie spojrzeć na to inaczej: zanim wyściubicie nos zza książki, na pewno będzie już wiosna!

 

Katarzyna Bielas, Tropiciel złych historii. Rozmowa z Martinem Pollackiem, Czarne.

Wywiad-rzeka z Martinem Pollackiem – słodko-gorzka przyjemność, której nie mogłybyśmy sobie odmówić!

 

 

 

 

 

Jacek Leociak, Młyny boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie, Czarne.

Jak Kościół pomagał Żydom w czasie Zagłady? O tym dowiecie się w szkole, przeczytacie w licznych publikacjach, usłyszycie w radio albo w programie telewizyjnym. Jak Kościół nie pomagał Żydom w czasie Zagłady? Odpowiedzią na to pytanie w najlepszym razie będzie paraliżująca cisza. Trzeba mieć odwagę, by przerwać milczenie – niecierpliwie oczekujemy premiery książki Jacka Leociaka.

 

 

 

 

Mikołaj Grynberg, Księga wyjścia, Czarne.

Marzec 68′ we wspomnieniach tych, którym przyszło wtedy podjąć trudną decyzję: zostać w Polsce czy wyjechać bez prawa do powrotu? Jedno z pytań, z którym pewnie pozostanę na zawsze, brzmi: dlaczego opuszczający Polskę Żydzi widzieli tak mało rąk wyciągniętych do nich w geście pożegnania? – kiedy powstawała ta książka, Grynberg i jego rozmówcy jeszcze nie wiedzieli, że pięćdziesiąt lat po marcowych wydarzeniach, za sprawą nowelizacji ustawy o IPN, Polskę znów zaleje fala antysemityzmu… Lektura obowiązkowa. (PS. W nowych wydaniach ukażą się też Oskarżam Auschwitz i Ocaleni z XX wieku – nadrabiajcie zaległości!).

 

 

 

Cezary Łazarewicz, Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej, Czarne.

Kolejny po Żeby nie było śladów reportaż śledczy Cezarego Łazarewicza – czy i tę książkę połkniemy w jeden dzień (przy okazji przerzedzając sobie czupryny)? Zobaczymy! Tym razem cofniemy się do dwudziestolecia międzywojennego i słynnej sprawy Gorgonowej – kobiety skazanej za zamordowanie siedemnastoletniej Lusi. Winna czy nie? Zagadka rozwiąże się 14 marca (a może i nie?).

 

 

 

 

Ewa Winnicka, Cezary Łazarewicz, 1968. Czasy nadchodzą nowe, Agora.

1968 – rok, który zmienił bieg historii. Kiedy opowiadają o nim naoczni świadkowie, w ich oczach pojawia się tajemniczy, trudny do rozszyfrowania błysk, zupełnie jakby klimatu tamtego czasu nie dało się w pełni oddać słowami. A może jednak? Dwoje cenionych reporterów – Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz – opowie nam o roku 1968 w dziesięciu reportażach: o konkretnych ludziach i sytuacjach. Szalonych, jak na lata 60. przystało – będzie na przykład o parze hippisów, która przyjeżdża z San Francisco do Gliwic, żeby „się ucywilizować”. Zapowiada się nieźle, co?

 

 

 

Rafał Matyja, Wyjście awaryjne. O zmianie wyobraźni politycznej, Karakter.

Czy też tak macie z tym polsko-polskim błotkiem, że niby chcielibyście uciec jak najdalej, a wciąż się w nim taplacie? Okazuje się, że to jakaś przypadłość zbiorowa. Taplają się Niespodziegadki, tapla się Karakter, tapla się i Rafał Matyja – ten ostatni wchodzi w bagienko z kołem ratunkowym pt. Wyjście awaryjne. Kim jesteśmy, dokąd zmierzamy i jak odmienić polską politykę? Dowiemy się 7 marca.

 

 

 

 

Justyna Kopińska, Z nienawiści do kobiet, Świat Książki.

Jeśli nie przekonują was goździki i bombonierka z wiśnią w likierze, 8 marca możecie spędzić zupełnie inaczej. Tego dnia do księgarń trafi kolejny zbiór reportaży Kopińskiej, tym razem o nienawiści do kobiet – ale uwaga, to propozycja dla czytelników o mocnych nerwach. Nas poprzednie książki tak przetrzepały, że trochę poczekamy z następną!

 

 

 

 

Eve Ensler, Monologi waginy, przeł. Maria Kabat, Poradnia K.

Książka-legenda, a my, wstyd się przyznać, nigdy nie miałyśmy jej rękach. Wreszcie będzie okazja, bo w marcu wróci na księgarniane półki w nowej odsłonie – nie tylko wizualnej. Traktującą o kobiecej cielesności sztukę z 1996 roku uzupełni sześć historii ujawnionych w ramach akcji #metoo.

 

 

 

 

Piotr Dobry, Łukasz Majewski, Była sobie dziewczynka, Tadam.

Tadam! Wydawnictwo Tadam kusi literaturą dziecięcą spod znaku #girlpower. To będzie opowieść o dziewczynkach – od starożytności po dziś dzień. Kim były, o czym marzyły, czego im zabraniano i jak udało im się pokonać przeszkody? Herstoria dla najmłodszych – ale się cieszymy!

 

 

 

 

Makis Tsitas, Bóg mi świadkiem, przeł. Michał Bzinkowski, Książkowe Klimaty.

Książkowe Klimaty mają nosa do dobrych powieści, więc ostrzymy sobie zęby na kolejną publikację tego wrocławskiego wydawnictwa. Były Czechy, była Słowacja, były Węgry, był nawet Iran – ale podróż do Grecji dopiero przed nami! Bóg mi świadkiem to opowieść o współczesnym greckim społeczeństwie i targających nim namiętnościach – jesteśmy bardzo ciekawe!

 

 

 

 

Czy coś przegapiłyśmy? (Na pewno!).

 

 

 

Komentarze (2) + Dodaj komentarz

  1. Ela pisze:

    Pod koniec marca ukaże się nowa powieść Sofi Oksanen w tłumaczeniu Katarzyny Aniszewskiej, która terminowała u Sebastiana Musielaka. Powiedzcie się, że się cieszycie razem ze mną! 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.