Czas powitać nowy miesiąc! Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim mały przestój na rynku książki, ale i tak mamy dla was cztery tytuły, które przykuły naszą uwagę!

Wiesław Sokoluk, Agnieszka Kościańska, Instruktaż nadmierny. Historia pewnej przygody seksualnej, Czarne.

Co pamiętacie z zajęć WDŻ? My 3 lata gadania o tym, jak jajeczko wędruje jajowodem do macicy (a niektórzy w klasie po ukończeniu szkoły nawet nie wiedzieli, gdzie macica się znajduje). To i tak dość szczęśliwe wspomnienie, bo dziś w szkołach raczej można się dowiedzieć, że antykoncepcję wymyślił szatan, seks pozamałżeński nie istnieje, a od masturbacji odpadnie ci ręka. Aż trudno uwierzyć, że w ubiegłym wieku w polskich szkołach pojawił się podręcznik do wychowania seksualnego, który o „tych sprawach” mówił tak, jak się mówić powinno. Oczywiście wywołał wielkie oburzenie i zniknął tak szybko, jak się pojawił (czego innego można się było spodziewać?). Agnieszka Kościańska dotarła do autora tego podręcznika i przeprowadziła z nim rozmowę, której zapis stanowi ta książka. Ustalone: 20 czerwca widzimy się w księgarni!

 

Johann Hari, Ścigając krzyk. Dzieje wojny z narkotykami, przeł. Janusz Ochab, Czarne.

Że narkotyki są raczej mało fajne i dobrze by było, gdyby ludzie nie żyli w uzależnieniu, a tym bardziej nie umierali od złotego strzału – co do tego się pewnie wszyscy (albo prawie) zgadzamy. Spór dotyczy sposobu na osiągnięcie tego szczytnego celu. Prohibicja? No cóż, efekty jakby marne. Ale co innego? Johann Hari, brytyjski dziennikarz, zabierając nas w podróż przez USA, Wielką Brytanię, Meksyk, Portugalię i Kanadę, spróbuje nam udowodnić, że pierwszym krokiem do skutecznej walki z narkotykami jest… ich legalizacja. Jak to, czemu, po co i dlaczego? Przekonamy się już 13 czerwca!

 

 

 

Marek Szymaniak, Urobieni. Reportaże o pracy, Czarne.

Już jako dzieci chciałyśmy być emerytkami, bo wiadomo, że z pracą w Polsce bywa różnie.  Często jej nie ma, a jak już jest, to bywa nudna, frustrująca i kiepsko płatna. Takie właśnie zajęcia wykonują bohaterowie tego reportażu: Marek Szymaniak rozmawia ze zwykłymi pracownikami, często padającymi ofiarą systemu. Sporo ostatnio ukazuje się reportaży o pracy, ale to temat tak dla nas ważny i bliski, że i to tę książkę na pewno sięgniemy.

 

 

 

 

Przemysław Sadura, Państwo, szkoła, klasy, Krytyka Polityczna.

Z tą szkołą to jest trochę tak, że ona się jakby nigdy nie kończy. Świadectwo maturalne pokryte wieloletnią warstewką kurzu, a szkoła trwa nadal – na przykład we śnie. Za szybko przeczytałaś (to tempo właściwe dla trzecioklasistki, nie pierwszaka – nie oszukuj). Pomyliłaś się o metr kwadratowy, podając powierzchnię Biebrzańskiego Parku Narodowego (siadaj). Nie wiesz ile jest stąd do Honolulu? (dwója). Źle śpiewasz, masz za krótkie nogi, matury nie zdasz, bo nie pojechałaś do Częstochowy. Koziołka zrób (sorry, przewrót!), zatańcz i jeszcze się pokłoń w podziękowaniu. CZY WAS TEŻ TO PRZEŚLADUJE? A wiecie, co jest najgorsze? My o tej szkole jeszcze obsesyjnie czytamy! Jakby mając nadzieję, że wreszcie przyjdzie ktoś, kto powie basta, skończy z tym cyrkiem i zrobi nam w Polsce Finlandię. Długo sobie pewnie jeszcze poczekamy, to czemu nie sięgnąć po kolejną lekturę z serii Edukacja. Na listę!

 

 

Komentarze (2) + Dodaj komentarz

  1. A. pisze:

    Czerwiec tematycznie szykuje się bardzo aktualny. Lektury dodane również na moją czytelniczą listę. Dzięki.

  2. Magdalena pisze:

    Kiedy post na lipiec? :))

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.